58 kişi bu ürünü inceliyor.
3 TAKSİT SEÇENEĞİ VE 7 GÜN KOŞULSUZ İADE HAKKI

GÜMÜŞ TAKILAR NASIL PARLATILIR?

Tarih: 22.02.2023 03:32
GÜMÜŞ TAKILAR NASIL PARLATILIR?

Gümüş Takılar Nasıl Parlatılır?

Gümüş takılar; kuyumcuların ve takı tasarımcılarının en sık tercih ettiği takı çeşitlerindendir. Modası hiçbir zaman geçmeyen gümüş takıları her yıl farklı takı koleksiyonlarının içerisinde görmek mümkün. Takı tasarımcılarına sanatsal özgünlük imkanı tanıyan gümüş, kolayca işlenerek trendlere uyum sağlayabilir. Özgünlüğü, hafifliği ve kolay işlenebilir olması gümüş takıları popüler tutan unsurlardır.

 

 

Gümüş Takılar Nasıl Temizlenir?

Gümüş takılar, kararabilse de kolay temizlenip cilalandığından uzun süreler boyunca kullanılabilir. Gümüş takıların içerisinde kullanılan metallerin kullanım ömrünü uzatabilmek için gerekli bakım ve özen gösterilmelidir. Kararmış gümüş takılar, temizlenerek yenilenebilir ve eski görünümüne kolayca kavuşabilir. Gümüş takıları temizlemek için metal parlatma suyu kullanılmalıdır. Belirli aralıklarla yapılan bakımlar sayesinde gümüş takılar değerini korumaya devam eder. Ancak bu süreçte temizlik maddelerinin yoğun kullanılması ve aşırıya kaçılması durumunda gümüş takı aşınarak zarar görebilir. Temizlerken yumuşak bez veya sünger tercih etmeli ve sülfür gibi aşındırıcı madde içeren temizleyici ürünlerden uzak durmalısınız.

 

 

Gümüş Takılar Nasıl Parlatılır?

Zamanla matlaşmaya yatkın gümüş takıların içerisinde yer alan maddelerden biri olan kükürt, kararmaya karşı dayanıklı değildir. Bu nedenle deformasyona uğrayabilir, rengi matlaşabilir ve parlaklığı giderek azalabilir. Gümüş takılara belirli aralıklar ile yapılacak bakımlar gümüş takının kullanım ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Parlatmak için kararmış gümüş takıları cilalayabilir ya da gümüş takı kaplaması yapabilirsiniz. Kaplama ve cilalama gümüş parlatma için en çok kullanılan yöntemlerdir. Kaplama yapılırken leke önleyici maddeleri kullanabilir ve böylelikle gümüş takının daha şık ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. İçerisinde kararmayı önleyici özel yağlar bulunduran metal parlatıcı sıvılarını kullanmadan önce ise iyice çalkalamalı ve cildi tahriş etmeyeceğinden emin olmalısınız. Gümüş ve metal parlatıcı sıvıları; limon, tuz, diş macunu, karbonat ve sirke kullanarak temizleme yöntemlerinin aksine çok fazla ovalama gerektirmez. Bu sayede gümüş takılar temiz ve parlak bir görünüme kavuşabilir. Gümüş takılar üzerindeki lekelerin kalıplaştığı ve katmanlı bir hale geldiği durumlarda ise gümüş parlatıcı sıvısını bir sünger ya da yumuşak bez aracılığıyla ilgili yeri ovabilir ve bir süre bekletebilirsiniz. Daha sonra gümüş takıları ılık su ile yıkayabilir ve eski parlak görünümü ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...