16 kişi bu ürünü inceliyor.
3 TAKSİT SEÇENEĞİ VE 7 GÜN KOŞULSUZ İADE HAKKI

Pırlanta Sertifikası Nedir?

Tarih: 22.02.2023 03:34
Pırlanta Sertifikası Nedir?

Pırlanta Sertifikası Nedir?

Pırlanta sertifikası, pırlantanın karat, boyut, renk ve berraklık gibi teknik özelliklerinin yer aldığı bir belgedir. Taç yüksekliği, tabla genişliği ve külah derinliğine kadar pırlanta ile ilgili tüm nitelikler bu sertifikada listelenir. Pırlanta sertifikası bulunmayan ürünlerin alım satımında özellikle satıcı açısından dezavantaj yaşanabilir.

 

 

 

Pırlanta Sertifikası Nasıl Olmalı?

Sertifika tarihi ve rapor numarası, sertifikanın ilk bölümünde belirtilerek daha sonra 4C kuralı denilen; pırlanta colour (renk),carat (karat),clarity (parlaklık),cut (kesim) başta olmak üzere diğer niteliklerin belgelenmesi gerekir. Firmaların kendi standartları çerçevesinde farklı biçimlerde değerlendirdikleri 4C özelliklerini, uluslararası kurallara uygun olarak belirleyen kuruluşlar da vardır. Örneğin GIA (Amerikan Gemoloji Enstitüsü),IGI ve HRD Antwerp gibi önde gelen uluslararası derecelendirme kuruluşlarının kriterleri tüm dünyada geçerlidir.

Uluslararası pırlanta sertifikası düzenleyen kuruluşlar, genellikle pırlanta toptancılarının veya müşterilerin özel talepleri doğrultusunda hizmet vererek, yüksek teknolojik imkanlara sahip laboratuvarlarda çalışmalarını yürütürler. IGI, GIA ve HRD kuruluşlarının laboratuvarlarında, 100x ile 1000x dereceli mikroskoplarla incelenen pırlantaların dereceleri belirlenir. Renk ve berraklık kapasitelerinin özel mercekler, gelişmiş mikroskoplarla ölçülmesinin yanı sıra birçok farklı gemolog tarafından pırlantanın incelemesi yapılır. New York merkezli ve uluslararası hizmet veren IDL (International Diamond Laboratory),sektörün güvenilir sertifika şirketlerindendir. IDL, 1 ct üzeri pırlantalar için büyük boy pırlanta sertifikası (taş defteri),1 ct altı için ise küçük boy pırlanta sertifikası hazırlar. Bunların yanında mücevher sertifikası ve vakumlanmış pırlanta (diamond safe) sertifikaları da IDL’nin yürüttüğü sertifika hizmetleri kapsamındadır.

Markaların hazırladıkları sertifikalar ortalama %70 civarında tutarlılık oranına sahip iken, bu oran uluslararası pırlanta sertifikalarında %95’lere çıkar. Bunun sebebi ise laboratuvar imkanlarının gelişmişliğindeki farklardan kaynaklıdır. Uluslararası sertifika ile satılan pırlanta taşlı ürünler, muadillerine oranla %20 ila %30 oranında daha pahalı olabilir. Uluslararası pırlanta sertifikası iki kategoriye ayrılır:

● Taş Sertifikası (Pırlanta Sertifikası): Pırlantanın takı ve mücevhere işlenmeden öncesinde incelenerek, taş bilgilerinin en ayrıntılı haliyle belgeye aktarıldığı sertifikalardır. Taşın mücevheri değiştirilse dahi bu sertifika geçerliliğini kaybetmez.

● Mücevher Sertifikası: Taş ile mücevherin ayrı ayrı değil, bütün olarak sertifikalandırılmasıdır. İmalat sonrası oluşturulan bu tür sertifikalarda mücevher, taşın bazı noktalarını kapattığı için pırlantaya ait bütün bilgileri içermez.

 

 

 

Pırlanta Sertifikası Nasıl Alınır?

Markalar veya pırlanta toptancıları tarafından müşteriler için temin edilen pırlanta sertifikaları, firmaların özel laboratuvarlarında yaptıkları incelemelerle hazırlanabileceği gibi, uluslararası kuruluşlardan da talep

edilebilir.

Prestijli sertifika firması GIA’dan pırlanta sertifikası almak için taşı montajlandığı mücevherden çıkararak paketlemeli, daha sonra konteyner etiketini doldurmalısınız. Güvenlik sebebiyle etiketi doldururken şirket adı veya logosu eklememeniz gerekir. GIA ile iletişime geçerek Yurtsever Onay ve Uyum Yasası, Kimberley Süreci Sertifikası, imzalı bir Müşteri Anlaşması Formu talep etmelisiniz. Firmanın gemoloji laboratuvarları New York ve California’da bulunduğundan, pırlantayı kişisel olarak teslim etme şansınız bulunmuyor ise imza koşulu bulunan sertifikalı ve güvenli bir pakette, airmail yöntemiyle göndermeniz önerilir. Taşın ağırlığı için belirlenen ücretin yanında yeterlilik raporu, lazer yazısı, dosya kaydı ile analiz ve kalite güvencesi için de ücretlendirme yapılmaktadır. Raporun hazırlanma ve gönderilme süresi pırlantanın karatına, rengine, rapor içeriğine göre farklılık gösterir.

 

 

Pırlanta Sertifikası Ne İşe Yarar?

Pırlanta sertifikası, her şeyden önce pırlantanın kalitesini ve orijinalliğini kanıtlar. Pırlantaya dair birçok unsurun fiyat bazında fark yaratabileceği düşünülürse, sertifikadaki bilgilere pırlantanın değerini belirlemede başvurulması gereklidir. Sertifikasız ürünlerin ağırlık, şekil, renk ve berraklığı tespit edilirken oluşabilecek hataların önüne geçmek için, güvenilir kurumlardan edinilen pırlanta sertifikası büyük önem taşır.

Satıcı ile alıcı arasındaki güven problemini ortadan kaldırmak, pırlanta gibi kıymetli taşların ticaretinde en mühim meselelerden biridir. Satın alan kişi tarafından, genellikle ileri tarihlerde tekrar elden çıkarılabileceği ihtimali hesap edilen pırlantalar, ikinci el piyasasında en fazla değer kaybı yaşayan ürünlerdir. Bu tür durumlarda olası kayıpları minimuma indirmek için, ürünün sertifikalı olması oldukça önemlidir. Ayrıca hırsızlık vakaları ile karşılaşırsanız, pırlantanın değerini ıspatlamak konusunda ürün sertifikası yardımcı olacaktır.

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...